Aktyvuota anglis tai adsorbentas, kuris buvo naudojamas jau keletą šimtų metų prieš mūsų erą. Jis buvo naudojamas medicinoje o taipogi kaip valymo priemonė. Tačiau pramoniniai aktyvintosios anglies taikymamai yra datuojami 1900 metais. Šiais metais aktyvinta anglis liko panaudota sirupo išblukinimui cukraus pramonėje. Anglimi taip pat susidomėta I pasaulinio karo metu, kai ją pradėta naudoti dujokaukėse kaip apsaugą nuo pavojingų dujų bei garų.

Aktyvinta anglis tai juodas, porėtas, amorfinis sorbentas. Jo sorbcijos talpa, paviršiaus plotas (siekia net iki 2500 m2 / g), porų dydis ir pasiskirstymas daro aktyvintą anglį puikiu ir universaliu adsorbentu.

Yra daug teorijų, susijusių su mikroskopine aktyvintos anglies struktūra ir jos poveikiu šio sorbento aktyvumui. Pagrindiniu struktūriniu aktyvuotos anglies vienetu yra heksagoninė grafito struktūra, tai yra nesuskaičiojamas mažyčių grafito plytelių kiekis. Šios plytelės jungiasi tarpusavyje cheminiais ryšiais sudarant nesuaugimus, įtrūkimus ir kišenes, kuriuose yra absorbuojami teršalai.

Grafito struktūra

Grafito struktūra

Aktyvuotos anglies struktūra

Aktyvuotos anglies struktūra

Aktyvuotos anglies vidaus struktūros prieinamumas padidina adsorbcijos proceso greitį ir daro jį veiksmingesniu. Plačiausiai naudojamų aktyvių anglių paviršiaus plotas siekia 800 - 1500 m2 / g. Šių anglių paviršius pasižymi mikroporomis, jų skersmuo yra ne didesnis nei 2 nm. Aktyvuotos anglys susideda iš sudėtingo porų tinklo, klasifikuojamų kaip:

  • mikroporos ( < 2 nm skersmens)
  • mezoporos ( 2-50 nm skersmens)
  • makroporos ( > 50 nm skersmens)


Adsorbcija aktyvuotose anglyse vyksta daugiausia mikroporose. Tik nedidelė jos dalis vyksta mezoporose. Makroporos tai vien tik adsorbento pralaidumo kanalai į mezoporų vidų ir ant mikroporų paviršiaus. Porų dydžio pasiskirstymas konkrečioje anglyje priklauso nuo panaudotos žaliavos tipo bei jos gamybos metodo bei kitu sąlygų.

Adsorbcija ant aktyvintos anglies

Dėl adsorbcijos reiškinio galima išvalyti naudojant aktyvintą anglį. Paprastais žodžiais tariant, šis reiškinys yra dujų arba skysčio molekulių kaupimasis kietosios medžiagos, vadinamos adsorbentu, paviršiuje.

Adsorbcija, atsižvelgiant į poveikio tipą, gali būti suskirstyta į:

  • fizinė adsorbcija – ji pagrįsta tarpmolekuline Van der Waalso sąveika
  • cheminė adsorbcija – molekulių ir adsorbato sąveika vyksta cheminių reakcijų metu


Adsorbcijos tipą galime nustatyti pagal:

Proceso įkaitimas – mažas fizinei adsorbcijai ir didelis atitinkamoms reakcijoms chemisorbcijos atveju.

Proceso grįžtamumas – fizinės sąveikos adsorbuota medžiaga gali būti lengvai pašalinama regeneracijos procese, o pašalinti chemiškai adsorbuotą sluoksnį sunku ir tam reikia drastiškų sąlygų< /p >

Adsorbcijos sluoksnių storiai – fizinei adsorbcijai jų storis gali atitikti kelis adsorbato dalelių skersmenis (esant atitinkamoms slėgio ir temperatūros reikšmėms), o sluoksniai yra susidaro dėl chemisorbcijos vienos molekulės.


Dėl didelio grynumo ir naudojimo paprastumo aktyvintoji anglis yra adsorbentas, skirtas įvairioms reikmėms. Adsorbcija nekeičia valomos terpės cheminės sudėties, todėl aktyvintos anglies savybės panaudojamos daugelyje technologinių procesų.

Specialios adsorbcijos procesų žinios ir ilgametė ACES Sp. inžinierių personalo patirtis. z o. o. leidžia pasirinkti tinkamą aktyvintosios anglies rūšį, kad gautas valymo efektas visiškai atitiktų mūsų klientų lūkesčius.

 

Adsorbcijos efektyvumas

Atsakant į klausimą, kokius junginius gali adsorbuoti aktyvuota anglis, galima teigti, kad bus adsorbuojami organiniai junginiai ir kai kurie didesni junginiai bei neorganinės molekulės, tokios kaip jodas ar gyvsidabris. Apskritai galima daryti prielaidą, kad 90% organinių junginių gali būti adsorbuojami aktyvintosios anglies, o tik 10% gali būti laikomi prastai arba visai neabsorbuojančiais. Tačiau ne visi junginiai adsorbuojami vienodai efektyviai, o adsorbcijos procesas priklauso nuo daugelio veiksnių.

Patys svarbiausi yra šie:

  • pašalintų junginių pobūdis ir tipas – didesnės molekulinės masės, mažesnio sočiųjų garų slėgio ir aukštesnės virimo temperatūros junginiai yra geriau adsorbuojami
  • naudojamos aktyvintos anglies tipas – porų dydžio ir skersmens priderinimas prie pašalinamų junginių padidina proceso efektyvumą ir efektyvumą
  • pašalintų junginių koncentracija – adsorbcijos pajėgumas didėja didėjant koncentracijai
  • drėgmė – daugeliu atvejų padidėjus drėgmei sumažėja adsorbcijos proceso efektyvumas
  • slėgis – padidinus slėgį, padidėja adsorbcijos pajėgumas
  • temperatūra – didėjant temperatūrai, adsorbcijos efektyvumas mažėja
  • kitų junginių buvimas – atskiri mišinio komponentai konkuruoja dėl vietos aktyvintosios anglies porose
  • kontakto laikas – rekomenduojamas anglies sąlyčio su išvalyta terpe laikas priklauso nuo atskirų procesų

 

Gebėjimas taikyti pirmiau nurodytus principus ir specialios žinios apie naudojamą produktą yra labai svarbūs renkantis tinkamą sprendimą, pagrįstą aktyvintomis anglimis. ACES Sp. komanda z o. o. Remdamasi savo patirtimi, ji dės visas pastangas, kad siūlomos aktyvintos anglies būtų maksimaliai efektyvios. Jei reikia atsakymų į papildomus klausimus, apsilankykite skiltyje Kontaktai

 

Aktyvuotos anglies gamyba

Aktyvintosios anglies galima gauti iš beveik bet kokios anglies medžiagos, kurioje yra didelis elementinės anglies procentas.

Dažniausiai aktyvintosios anglies gamybai naudojamos žaliavos:

  • bituminė anglis,
  • rudoji anglis
  • kokoso kevalai,
  • antracitas,
  • mediena.

Apie 60 % visų pasaulyje naudojamų aktyvuotų anglių yra kietosios anglys. Galutinės aktyvintos anglies charakteristikos gali skirtis ir priklausyti nuo daugelio faktorių gamybos procese Kasyklų anglys pasižymi išvystytos struktūros gamybos paprastumu, rusvosios anglies turi didžiausią porų tūrį, kokoso anglis pasižymi didžiausiu aktyvių vietų skaičiumi. , kietumas ir atsparumas dilimui. Tačiau antracitas turi didžiausią elementinės anglies kiekį iš visų paminėtų, todėl jis yra kietiausias ir atspariausias agresyviai aplinkai. Anglis naudojama kaip dulkėta anglis, turinti mažą tūrinį tankį ir proporcingai daug makroporų.

Kaip matote, nuo naudojamos aktyvintos anglies kilmės priklauso jos poringumas ir galimybė naudoti aktyvintąją anglį įvairiuose pramoniniuose procesuose.

Toliau esančioje lentelėje pateikiamas populiariausių aktyvintosios anglies gamybos žaliavų sąrašas ir parodytas ryšys tarp vidinės medžiagos struktūros ir jos panaudojimo pramonėje.


 

Žaliava

Akyta struktūra

Programa

Programos pavyzdys

Bituminė anglis

Didelis poringumas, vyrauja mezoporos

Adsorbcija iš skystosios fazės

Vandens valymas

Nuotekų valymas

Dirvožemio valymas

Rudoji anglis

Mažas poringumas, vyrauja makroporos

Adsorbcija iš skystosios fazės

Produkto spalvos pakitimas

Kokosų kevalai

Labai didelis poringumas, vyrauja mikroporos

Adsorbcija iš skystųjų ir dujų fazių

Vandens valymas

Likusio chloro ir ozono pašalinimas

LOJ adsorbcija

Antracitas

Labai mažas poringumas, vyrauja mezoporos

Adsorbcija iš dujų fazės

LOJ adsorbcija

Mediena

Labai didelis poringumas, vyrauja makroporos

Adsorbcija iš skystosios fazės

Vandens valymas naudojant dulkėtas anglis

Produkto spalvos pakitimas

Aktyvuotų anglių struktūros charakteristikos, atsižvelgiant į jų kilmę

Taip pat skaitykite: